Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Je normální, aby zemědělský inženýr mohl být vyšetřovatelem Policie České republiky?

18. 05. 2020 16:18:37
To je otázka, na kterou si každý rozumně smýšlející čtenář musí odpovědět hned a namístě: „Tohle se stát přeci nemůže“. Bohužel může a stává se to. Častěji, než si laik může myslet.

Již desítky let probíhá v rámci policie a vnitra debata, zda by neměl být povinně uzákoněn obor vzdělání pro konkrétní pozice u Policie České republiky. Při tvorbě tehdy nového zákona o služebním poměru z r. 2003 se v návrhu dokonce objevilo to, že na určitých pozicích se bude vyžadovat, aby byl policista absolventem Policejní akademie ČR. Logické, od toho tu přeci státní policejní vysokou školu máme. Nicméně i to bylo z předlohy následně vypuštěno pro nesouhlas některých osob, kterých by se to tehdy negativně dotklo.

I v r. 2020 tak jsme stále ve stavu, kdy (a to je nutné zdůraznit!) většina vysokoškolsky vzdělaných policistů nemá bezpečnostně právní nebo právní vzdělání, ačkoliv tohoto vzdělání je nezbytně zapotřebí při jejich služební činnosti.

Ještě v r. 2014, kdy byla zpracovávána ministerská analýza, přibližně 70% vysokoškolsky vzdělaných policistů nemělo vzdělání právního zaměření. Toto astronomické číslo je varovné a dle našeho názoru je potenciálním rizikem pro zabezpečení kvalitního výkonu služby.

Je samozřejmě řada míst u Policie, kde není zapotřebí vysokoškolského vzdělání v oblasti práva, ať jde o kriminalistické techniky, odborníky v oblasti IT, služební kynology, ale i třeba vrcholné policejní manažery, kde jsou podstatnější manažerské dovednosti a přirozená schopnost vést lidi. Tam, kde však ve své přímé služební činnosti policista sám bezprostředně aplikuje a interpretuje trestní či správní právo, je takové vzdělání nezbytné.

Jako jeden příklad za všechny uveďme onoho vyšetřovatele Policie ČR (policisté omluví poněkud laickou „terminologii“), tedy příslušníka, který zahajuje a vede trestní stíhání pachatelů až do stadia podání návrhu na obžalobu.

Současná právní úprava nepožaduje, aby byl takový policista absolventem policejní akademie nebo právnické fakulty. Proto i zde na těchto služebních místech se doposud setkáváme se zemědělskými inženýry, s učiteli středních škol či s absolventy nejrůznějších škol soukromých. Pokud nejde o profíka, který se této části policejní praxe věnuje 20 let a vše potřebné se již (bohužel) sám doučil, nabízí se otázka, jak takové trestní řízení asi musí vypadat? Na to, nechť si laskavý čtenář udělá názor sám.

Podle názoru odborné komise hnutí Trikolóra je nutné uvedený problém (ne)dostatku vzdělání u Policie ČR řešit, a to pozitivně, systémově a s výhledem do budoucna. Nikoli do minulosti, tedy jako nástroj, jak se vypořádat s příslušníky, kteří v současnosti potřebným vysokoškolským vzděláním nedisponují.

Řešení uvedeného problému však podle názoru odborné komise hnutí Trikolora není nijak zvlášť obtížné, a nutně si ani nevyžaduje změnu samotného zákona, byť by se toto řešení nabízelo.

Postačí, aby Ministerstvo vnitra vydalo k realizaci zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů nařízení, kterým se stanoví, že pro vyjmenované pozice se v systemizaci služebních míst stanoví požadavek konkrétního oboru vzdělání.

Pochopitelně je nutné zakotvit přechodná ustanovení, aby se taková úprava negativně nedotkla těch příslušníků, kteří tento nedostatek vzdělání již nahradili svojí dlouholetou praxí a kde by takové nařízení udělalo více škody než užitku.

Tento příspěvek je sepsán se záměrem, jak již bylo výše naznačeno, oživit odbornou diskuzi, která se zde dlouhá léta vede a bohužel dosud nebyla dokončena s konkrétními závěry.

Autor: Lukáš Habich | pondělí 18.5.2020 16:18 | karma článku: 26.04 | přečteno: 1719x

Další články blogera

Lukáš Habich

Aktivní zálohy Policie České republiky

Je obecně známou skutečností, že bezpečnostní sbory, zejména Policie České republiky, trpí nenaplněností početních stavů a s tím souvisejícím nedostatkem příslušníků.

10.4.2020 v 23:03 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 587 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 32.69 | Přečteno: 1822 | Diskuse

Marek Šoška

Potravinová soběstačnost?

Ve středu 27.5. byl na programu sněmovny pozměňovací návrh, jenž má za cíl, aby bylo státem postupně nařízeno až 85 % českých potravin v českých obchodech.

31.5.2020 v 21:31 | Karma článku: 23.73 | Přečteno: 608 | Diskuse

Jana Marková

Chceme skutečně české potraviny? Pak uzákoňme jejich viditelné a pravdivé značení!

EU nám přikazuje jak moc rovné okurky musíme jíst, ale značení skutečného původu zboží je, možná záměrně, velmi účinně maskováno.

30.5.2020 v 12:56 | Karma článku: 33.86 | Přečteno: 1120 | Diskuse

Helena Sasová

Kdo je odborník?

Budou absolventky genderových studií prezentované jako odbornice na genderovou problematiku, když se budou názorově rozcházet se současnou genderovou ideologií?

29.5.2020 v 14:38 | Karma článku: 24.09 | Přečteno: 552 | Diskuse

Mojmír Mikuláš

Další facka automobilistům v Praze

Čím více omezíme všechny automobilisty, tím jsme spokojenější. To je nepsané heslo současného vedení Prahy.

29.5.2020 v 8:19 | Karma článku: 38.79 | Přečteno: 1471 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1153

předseda odborné komise pro vnitro a policii hnutí Trikolora, plukovník Policie ČR ve výslužbě s dlouholetou služební praxí

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...